Як обрати перетворювач напруги з 12-220 Вольт

В наш час нас оточують десятки різних електронних гаджетів, від автономних мобільних телефонів до побутової техніки, що потребує змінної напруги 220В. Коли ви знаходитесь вдалині від мережі 220 вольт, або у вас відсутня електроенергія виникає необхідність забезпечити роботу приладів з напругою живлення 220 Вольт, для цих цілей підійде автомобільний інвертор напруги 12-220 або 24-220. І так ви вирішили купити інвертор напруги і не знаєте, який обрати. Для початку потрібно визначитися які прилади ви до нього підключатимете, від цього залежатиме з яким типом синусоїди взяти. На виході інвертора ми отримуємо модульовану напругу у вигляді чистої та апроксимованої синусоїди. Якщо ви підключатимете до інвертора 12-220 активне навантаження: лампи освітлення, електроплити, електрочайники та інші нагрівачі, а також прилади з імпульсним блоком живлення: комп'ютер, зарядка для телефону, телевізор і т.д., то вам підійде перетворювач напруги з апроксимованою синусоїдою, вони зазвичай коштують дешевше. Якщо ви підключатимете пристрої які мають синхронний двигун то тут вже знадобиться перетворювач напруги з чистим синусом на виході. До таких пристроїв можна віднести газовий котел, холодильник, насос. Якщо запустити такий електродвигун від модифікованої синусоїди він може і заробити, але сильно грітиметься і може вийти з ладу. Також якщо ваші пристрої мають у вхідних ланцюгах трансформатор для них також буде потрібно чистий синус. І так із формою вихідної напруги розібралися, далі вибір за брендом.

Апроксимирована синусоїда

Правильна синусоїда

Перевагу краще віддати більш відомим виробникам, які на них пишуть справжню вихідну потужність. Багато дешевих виробників пишуть пікову потужність замість номінальної, врахуйте це при виборі.

Розрахунок потужності перетворювача 12-220

Отже ви визначилися які прилади ви живитимете за відсутності громадської мережі 220 вольт і не знаєте яку потужність обрати. Для цього в технічних характеристиках ваших приладів необхідно переглянути їхню паспортну потужність. Приміром це будуть 3 LED лампи по 10 Вт, телевізор 100 Вт і ноутбук 100 Вт, підсумкова потужність 230 Вт.В такому випадку все просто, вам знадобиться інвертор щонайменше 300 Вт із запасом по потужності. А от якщо ви на додаток до цих приладів плануєте використовувати газовий котел або холодильник, то тут уже розрахунок буде іншим. Прилади з електродвигуном як вище було описано, вимагають чистий синус і ще мають пусковий струм, який може в 3-5 разів перевищувати їхню номінальну потужність. Наприклад, у нас холодильник з номінальним споживанням 100 Вт і котел з номінальним споживанням 100 Вт. Пусковий струм насоса газового котла може досягати 500 Вт, а компресор однокамерного холодильника до 1 кВт, двокамерного до 1,8 кВт. Наприклад, ми будемо використовувати однокамерний холодильник 100 Вт, газовий котел 200Вт, телевізор 100Вт, і освітлення лампами 4шт по 10 Вт, за сумарною потужністю 440 Вт. Для цього нам спочатку потрібно взяти пусковий струм котла 500Вт + 1000Вт холодильник +140 Вт телевізор з лампочками, разом нам потрібен інвертор з піковою потужністю 1640 Вт, на ринку це буде представлено моделлю 2000Вт пік номінал 1000Вт.

 Час роботи пертворювача напруги від аккумулятора

Час автономної роботи ваших приладів залежатиме від споживаної потужності та ємності акумулятора. Найбюджетнішим акумулятором буде свинцево-кислотний. Вони бувають: обслуговуються, необслуговуються, AGM та гелеві. Якщо ви плануєте використовувати в житловому приміщенні, то вам потрібна технологія AGM або гелевий, тому що вони за рахунок рекомбінації всередині корпусу не виділяють при роботі та зарядці шкідливих для людини хімічних речовин. І так на скільки вистачить акумулятора на 100 А/год при навантаженні 200Вт?. Номінальна напруга акумулятора береться середня 12 Вольт, це 14 заряджений 10 розряджений. Для розрахунку потужності, яку АКБ може віддати в навантаження, множимо його ємність 100 А/год на 12 Вольт і отримуємо його ємність 1200Вт. Зважаємо на те, що свинцевий акумулятор не можна розряджати менше ніж 30%, та й він і не зможе віддати більше. Тоді наші 1200 Вт необхідно помножити на коефіцієнт 0,7, отримаємо 840 Вт, яку зможе віддати акумуляторна батарея. Також варто врахувати втрати на інвертування напруги, ККД зазвичай у районі 95%. На виході перетворювача напруги з АКБ 100 А/год ми зможемо зняти не 840, а 840*0,95=798 Вт. Тепер ми підібралися до розрахунку часу роботи такого зв'язування на навантаження 200Вт, для цього беремо наші 798Вт ділимо на споживання 200Вт, отримуємо майже 4 години роботи. За цими складними підрахунками ви можете розрахувати свій час автономної роботи вашої електростанції.

Зарядний пристрій і час заряду

Для забезпечення роботи вашого інвертора та акумулятора поза автомобілем, вам знадобиться зарядний пристрій, які бувають з ручним регулюванням струму, застарілі моделі та повністю автоматичні імпульсні. Для свинцевих акумуляторів існує правило заряду, струм заряду не повинен перевищувати 10% його ємності. Наприклад: для акумулятора 100 А/год це буде 10 Ампер. Як правило, на ринку ви зустрінете зарядні пристрої зі струмом, що не перевищує 3-5 А/год. Якщо ваше зарядне зі струмом заряду 5 ампер то для повного заряду акб на 100 А/год вам знадобиться 20 годин, а враховуючи що при досягненні заряду вище 80% струм заряду буде зменшуватися, може бути 24 години. Щоб зробити розрахунок під ваш випадок, необхідно ємність батареї розділити на струм заряду.